Na co zwrócić uwagę wybierając okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne są obecnie dostępne na rynku w różnych opcjach jakościowych i cenowych. Choć na każdym rogu kuszeni jesteśmy przeróżnymi okularami przeciwsłonecznymi, warto poświęcić zarówno czas jak i odpowiednie środki finansowe, by wybrać porządne okulary, którymi będziemy cieszyć się przez następne lata. Dlaczego?

Aby w sposób rzetelny podejść do tematu wyboru i kupna okularów przeciwsłonecznych warto zastanowić się nad podstawowym celem ich noszenia. Mają one chronić oczy przed negatywnym wpływem promieni słońca, które emitują niebezpieczne promieniowanie UV.

Filtr UV

Żeby odpowiednio ochronić oczy przed promieniowaniem UVA i UVB okulary muszą posiadać odpowiedniej jakości filtr, którego nie mają najtańsze modele na rynku. Jeśli bowiem nosimy okulary przeciwsłoneczne z niedostateczną ochroną, możemy wyrządzić naszym oczom większą krzywdę niż w momencie, w którym nie mamy nic na oczach. Naturalnym sposobem oka na ochronę przed słońcem jest zwężanie się źrenic czy mrużenie oczu. Przyciemnione szkła okularowe sprawiają jednak, że nasza źrenica się rozszerza, przez co przyjmuje jeszcze więcej szkodliwego promieniowania, jeśli nie ma odpowiedniej ochrony. Wśród dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV znajdziesz modele zarówno tańsze – w okolicach 100-300 złotych takich marek jak Solano czy Polar Vision. Ale także droższe – powyżej tych kwot. Są to marki Ray-ban®, Vogue Eyewear, Emporio Armani, Versace, Prada czy Dolce&Gabbana.

UV400

Przede wszystkim powinniśmy wybierać okulary z filtrem UV400, w ten sposób nasze okulary pochłaniają 100% szkodliwych promieni hamując ich dotarcie do oczu. Najdłuższe bowiem ze wszystkich rodzajów promieniowania jest to UVA, które ma długość aż 400 nm. Warto pamiętać jednak też o tym, że nie zawsze okulary oznaczone UV400 spełniają wszystkie warunki świadczące o ich bezpieczeństwie, dopiero odpowiedni atest daje gwarancję, że okulary są na pewno warte zaufania. Bez problemu otrzymasz go kupując okulary przeciwsłoneczne w sklepie internetowym wOkularach.pl.

Kategoria

Kategoria filtra to kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Decyduje on o tym jaka ilość światła przepuszczana jest przez soczewki okularowe. Myśląc o tym należy zastanowić się w jakich warunkach najczęściej będziemy korzystać z naszych okularów przeciwsłonecznych. Jeśli dany model będziesz używał w dni pochmurne, o małym nasłonecznieniu, wybierz okulary z filtrem kategorii 1 lub 2. W miejscu o umiarkowanym i stałym naświetleniu wybierz filtr 2 lub 3 w miejscu o zmiennym naświetleniu kategoria 3. Natomiast w bardzo nasłonecznionych miejscach, powinniśmy pomyśleć o filtrze kategorii 4. Zakazana jest jednak w przypadku osób, które prowadzą auto. Kierowcy powinni pomyśleć też o filtrze polaryzacyjnym, który szczególnie polecany jest w takich sytuacjach, kiedy jesteśmy narażeni na światło odbite. Przykładami takich modeli są m.in. damskie okulary Ray-ban 4101 Jackie Ohh 710/T5 58, okulary Fresco FS 201 C1, Fresco FS 040 C1, czy też Fresco FS 321 C3.
Warto wiedzieć, ze filtr kategorii 1 przepuszcza ok. 40% światła, podczas gdy filtr kat. 4 ok. 8%. Na okularach szukaj oznaczenia cat. 1, cat. 2, cat.3 lub cat. 4.

Polaryzacja

Filtr polaryzacyjny to kolejny rodzaj filtra – szczególnie ważny dla kierowców. Niweluje bowiem światło odbite od lusterek, maski samochodu, śniegu czy wody. To dodatkowy atut szkieł.

Atest

Na zakończenie warto sprawdzić atest soczewek okularowych. Symbolami, które świadczą o tym, że dany model okularów posiada filtr UV i spełnia europejskie normy są: EN 166:2001, CE, 89/686/EWG, EN 1836+A1:2009 czy ISO 9001:2000.

Kategorie: Bez kategorii